Pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę 08.09.2018

I Pielgrzymka rowerowa    

Sulmierzyce – Jasna Góra 08.09.2018

Program ramowy:

godz. 6/40 – zbiórka przy kościele, ubezpieczenie /dowód osobisty/ małoletni pod opieką rodziców

godz. 7/00 – wyjazd

godz. 10/30 – przyjazd do Częstochowy

godz. 11/00 – udział we mszy św. odpustowej na Szczycie

godz. 14/30 – wyjazd w drogę powrotną

Rowery  parkujemy na podwórku redakcji „Niedziela” – ul. 3 Maja 12

Wyżywienie we własnym zakresie

Zabieramy ze sobą:

  • dowód osobisty
  • kamizelkę odblaskową
  • zamknięcie do roweru/ jedno na dwa rowery/
  • zapasową dętkę
  • kask /wg uznania/dzieci obowiązkowo
  • odpowiedni ubiór rowerzysty
  • ubiór na mszę św.

 

Jak jeździć na rowerze w grupie – praktyczne wskazówki

Jazda na rowerze jako ekologiczny sposób podróżowania, stanowiący antidotum na uliczne korki i jednocześnie aktywność, pozwalająca uzyskać wymierne korzyści zdrowotne, co roku zyskuje nową rzeszę entuzjastów. Jeśli na rekreacyjny wyjazd wybierzesz się większą grupą możesz liczyć na to, że czas upłynie ci szybciej i milej.

Musisz jednak pamiętać o tym, że wspólna jazda na rowerze rządzi się swoimi prawami. Podróżując w grupie każdy z członków wyprawy musi przestrzegać podstawowych zasad, które z jednej strony będą stanowić gwarancję bezpieczeństwa/grupa 15 rowerzystów,odległość 200 m pomiędzy grupami/, a z drugiej zapewnią satysfakcję z podróżowania. Wszystko, co zrobisz w trakcie takiej wyprawy może wywołać efekt domina i będzie mieć wpływ nie tylko na ciebie, ale również na osoby, które podróżują obok ciebie i za tobą.

Poniżej znajdziesz nasze wskazówki, które będą pomocne w trakcie każdej grupowej wyprawy rowerowej.

Po pierwsze – przygotowanie

Jeśli chciałbyś jeździć w grupie amatorsko powinieneś w pierwszej kolejności ustalić ze swoimi współtowarzyszami dwie podstawowe kwestie, które pomogą wam czerpać radość ze wspólnej jazdy.

Pierwsza z nich, którą koniecznie trzeba omówić dotyczy intensywności treningu. Najkorzystniej dla ciebie będzie umówić się na jazdę w grupie z osobami o podobnej wydolności organizmu i z nastawieniem na zbliżone efekty treningu. Jest to ważne z tego powodu, że mocniejsi zawodnicy mogą spowodować, że trening zamieni się w wyścig, natomiast słabsi nie pozwolą na utrzymanie jego odpowiedniej intensywności.

Druga, równie ważna kwestia organizacyjna dotyczy ustalenia między sobą szeregu komend, którymi będziecie posługiwać się w trakcie jazdy, a które będą informować pozostałych uczestników o niebezpieczeństwach na drodze i zmianach tempa jazdy pozostałych uczestników.

Po drugie – skupienie

Jadąc w grupie jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za osoby, które jadą za tobą, przed tobą i obok ciebie.W związku z tym podczas jazdy nie powinieneś wykonywać zbyt gwałtownych ruchów – każdy powinien być przewidywalny. Duże zagrożenie dla grupy stanowią bowiem osoby, które zatrzymują się szybko i gwałtownie, panikują i odruchowo chwytają za hamulec. Właśnie ich zachowanie jest często powodem masowych kraks i wypadków.

Jeżeli zamierzasz więc zmienić pas powinieneś to odpowiednio wcześniej zasygnalizować. Podobnie jeśli chcesz zmienić prędkość jazdy. Bezpieczniejszym manewrem, zamiast hamowania będzie zaprzestanie pedałowania i w ten sposób zmniejszenie prędkości poruszania się. Jeśli jednak wymaga tego sytuacja warto ostrzec pozostałych uczestników o tym, że zmieniasz tempo jazdy. Przez cały czas pozostań czujnym. Od czasu do czasu spójrz przed siebie czy na drodze nie pojawią się za chwilę utrudnienia. W trakcie pokonywania różnych przeszkód na drodze oraz przemieszczania się w miejscach wymagających większego wysiłku jak np. na zakręcie pamiętaj, by jechać swoim torem jazdy. Tym samym odległość od krawędzi jezdni musi być zachowana w trakcie całego czasu pokonywania zakrętu. Nie ścinaj zakrętów, ani tym bardziej nie poszerzaj sobie toru jazdy, gdyż może to prowadzić do kolizji. Dla każdego uczestnika wyprawy musi się na drodze znaleźć miejsce. Pamiętaj o tym, że w myśl zmian wprowadzonych w nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym z 21 maja 2011 roku rowerzysta:

Po trzecie – sygnalizacja i współpraca na drodze

Jazda w grupie to nie wyścig, nie chodzi o to, żebyś pokazał jaki silny jesteś. Powinieneś dopasować swoje tempo jazdy do współtowarzysza jadąc z nim ramię w ramię. Jak w praktycznie każdej zbiorowej aktywności ważne jest też to, by grupa trzymała się razem,dlatego też w miarę możliwości pomóż słabszym, którzy oddalają się od grupy wrócić do regularnego szyku. Jeśli chcesz w trakcie jazdy wstać z siodełka powinieneś ten manewr odpowiednio wcześnie zasygnalizować, przyśpieszyć albo zjechać na bok. Podobnie każde niebezpieczeństwo na drodze, w miarę możliwości powinno być przez ciebie z wyprzedzeniem sygnalizowane. Liczą na to twoi współtowarzysze. Szczególnie jeśli prowadzisz grupę powinieneś w miarę możliwości jak najszybciej poinformować pozostałych uczestników o dziurach i innych przeszkodach na drodze, a jeśli jedziesz z tyłu o zbliżających się pojazdach. Poniżej zamieszczamy informacje na temat sposobów poruszania się w grupie wraz z ich charakterystyką:

Sposób poruszania się (formacja) Opis
Kolumna pojedyncza Jazda jeden za drugim po tym samym torze, najlepszy sposób podróżowania po drogach o dużym natężeniu
Kolumna dwójkowa Jazda w dwóch równoległych kolumnach, dobry szyk dla dużych grup, przyjemny w czasie prowadzenia rozmów
Wachlarz pojedynczy Jazda w ustawieniu zależnym od kierunku wiatru, z wykorzystaniem miejsca o zmniejszonym oporze powietrza, umożliwia rozwijanie większych prędkości
Wachlarz podwójny Ustawienie w zależności od kierunku wiatru, jazda z wykorzystaniem zmniejszonego oporu powietrza, ekonomiczna forma jazdy, wymaga dobrego opanowania jazdy
Jazda rojem Jazda po wybranym torze ruchu, daje swobodę jazdy, nie wymaga koncentracji, korzystny układ przy małych prędkościach

Grupowa jazda na rowerze może być zarazem formą treningu jak i świetną zabawą rekreacyjną. By jednak mogła przynieść podróżującym pełną satysfakcję przede wszystkim powinna być bezpieczna i dobrze zorganizowana. Podróżując w grupie zachowaj czujność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, pamiętaj więc o tym, by ostrzegać innych przed niebezpieczeństwami, które zauważysz na drodze. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pełnym komfortem jazdy i unikniesz niepotrzebnych kontuzji.