Wykaz dokumentów potrzebnych do sakramentów św. i katolickiego pogrzebu

CHRZEST ŚW.

– Akt urodzenia dziecka

– Dane o rodzicach chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania)

– Zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary (wystarczy, że w danej parafii mieszkają trzy miesiące).

Osoby, które wyjechały do pracy za granicę powinny nawiązać kontakt z księdzem katolickim tam posługującym i uczestniczyć w życiu tamtejszej wspólnoty parafialnej, polonijnej. Od tamtego proboszcza pobierają zaświadczenie na matkę chrzestną, czy ojca chrzestnego.

Rodzice winni wybrać dla swego dziecka rodziców chrzestnych, którzy będą wspomagać rodziców naturalnych lub opiekunów praw­nych w katolickim wychowaniu dziecka. To zadanie może spełniać tylko ojciec chrzestny albo tylko matka chrzestna. Nie może natomiast być dwóch ojców chrzestnych lub dwóch matek chrzestnych. Kan. 873 KPK mówi wyraźnie: „Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych”. „Dwoje”, a nie dwóch czy dwie. Chrzestni winni mieć ukończone 16 lat, przyjęty sakrament bierzmowania i być katolikami wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z na­uką Kościoła.

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeńskich sytuacjach nieregularnych (Encyklika Familiaris Consortio w nr 79-82 wymienia tutaj tzw. „małżeństwo na próbę”, wolne związki i katolików złączonych tylko ślubem cywilnym) oraz młodzież szkolna, która nie uczestniczy w katechizacji. Ro­dzice naturalni, o ile nie mają przeszkód, a rodzice chrzestni zawsze powinni w czasie obrzędu chrztu świętego przystąpić do Komunii świętej.

Katolicy, którzy nie spełniają warunków wymaganych do pełnienia funkcji rodzica chrzestnego nie mogą też pełnić funkcji świadka chrztu. Zgodnie z Kan. 874 §2 KPK funkcja świadka chrztu zarezerwowana jest dla osób ochrzczonych, należących do niekatolickich wspólnot eklezjalnych, które nie mogą być chrzestnymi. Dyrektorium Ekumeniczne w nr 98a zaznacza, że „opierając się na chrzcie wspólnym, jak też ze względu na więzy rodzinne lub przyjacielskie, osoba ochrzczona, która przynależy do innej wspólnoty eklezjalnej, może być dopuszczona jako świadek chrztu, ale tylko razem z chrzestnym katolickim”. Warunkiem jest więc już wyznaczony chrzestny katolik lub chrzestna katoliczka. W pa­rafialnej księdze ochrzczonych w rubryce ojciec chrzestny lub matka chrzestna w takiej sytuacji przekreśla się słowo „chrzestny’ – „chrzestna’ i wpisuje się sło­wo „świadek”.

CHRZEST ŚW. Z ZAGRANICY

-Zezwolenie na chrzest z parafii zamieszkania albo z parafii w Polsce, na terenie której mieszkali rodzice (jeśli niedawno wyjechali za granicę)

– Akt urodzenia dziecka (przetłumaczony na j. polski)

– Dane o rodzicach chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania)

-Zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

– Metryka chrztu dziecka

BIERZMOWANIE

– Metryka chrztu

– Indeks z katechezy szkolnej

– Zaliczony 3-letni cykl przygotowawczy

MAŁŻEŃSTWO

Zgłaszając datę ślubu w parafii narzeczeni rozpoczynają kurs przedmałżeński Nazaret (tel. 502 455 984). Więcej informacji na stronie radomsko.nazaret.pro

Narzeczeni umawiają się z księdzem na spisanie protokołu na 3 miesiące przed datą ślubu w kościele. Na to spotkanie przynoszą ze sobą:

– Aktualne tj. z datą do 6 miesięcy wstecz metryki chrztu (jeśli chrzest był w innej parafii)

– Dowody osobiste

– Ostatnie świadectwo katechizacji

– Świadectwo bierzmowania

– Zaświadczenie z USC (ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny

– Karty uczestnictwa w kursie przedmałżeńskim Nazaret

1. Narzeczeni zgłaszają się do USC tylko z dowodami osobistymi.

2. Zaświadczenie ważne jest pół roku od daty wydania i można je pobrać w dowolnym USC na terenie Polski.

3. Narzeczeni muszą przyjść do USC dwa razy. Pierwszy raz w celu uzyskania zaświadczenia, drugi raz po ślubie z dowodami osobistymi po odbiór aktu małżeństwa.

POGRZEB KATOLICKI

– Akt zgonu

-Część przeznaczona dla administracji cmentarza

– Zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)

-Pozwolenie na pogrzeb poza parafią (wystawia je ks. proboszcz z parafii zamieszkania zmarłego)